Заупокійна літія

Тропар

Со духи праведних скончавшихся, душу раба Твоєго, Спасе, упокой, сохраняя ю во блаженной жизні, яже у Тебе, Человіколюбче.

В покоїщі Твоєм, Господи, ідіже всі святії Твої упокоєваются, упокой і душу раба Твоєго, яко єдин єси Человіколюбец.

Слава: Ти єси Бог, сошедий во ад і узи окованних разрішивий, Сам і душу раба Твоєго упокой.

І нині: Єдина Чистая і Непорочная Діво, Бога без сімене рождшая, моли спастися душі єго.

Єктенія

Помилуй нас, Боже, по велицій милості Твоей, молимтися, услиши і помилуй.

Господи, помилуй (тричі).

Єще молимся о упокоєнії душі усопшаго раба Божія (ім’я) і о єже проститися ему всякому прегрішенію вольному і невольному.

Господи, помилуй (тричі). Яко да Господь Бог учинит душу єго, ідіже праведнії упокояются. Господи, помилуй (тричі). Милості Божі я, Царствія Небеснаго і оставленія грехов єго у Христа, безсмертнаго Царя і Бога нашего, просим. Подай, Господи. Господу помолимся. Господи, помилуй.

Яко Ти єси воскресеніє, і живот, і покой усопшаго раба Твоєго (ім’я), Христе Боже наш, і Тебі славу возсилаєм, со Безначальним Твоїм Отцем і Пресвятим, і Благим, і Животворящим Твоїм Духом, нині і присно, і во віки віков. Амінь.

Премудрость.

Пресвятая Богородице, спаси нас. Честнійшую Херувим і Славнійшую без сравненія Серафим, без істлінія Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаєм.

Слава Тебі, Христе Боже, упованіє наше, слава Тебі.

Слава: і нині:

Господи, помилуй (тричі).

Благослови

Потім священик творить отпуст: Живими і мертвими обладаяй, воскресий із мертвих Христос істинний Бог наш, молитвами Пречистия Своєя Матере, преподобних і богоносних отец наших, і всіх Святих, душу от нас преставльшагося раба своєго (ім’я) в селеніїх святих вселит і с праведними причтет, і нас помилует, яко Благ і Человіколюбец.

Back to Top