Молитви протягом дня

Перед початком усякого діла

Господи Ісусе Христе, Сине Єдинородний Безначальнаго Твоєго Отца, Ти рекл єси пречистими усти Твоїми: яко без Мене не можете творити ничесоже. Господи мой, Господи, вірою об’єм в душі моєй і сердці Тобою реченная, припадаю Твоєй благості: помози ми грішному сіє діло, мною начинаємо, о Тебі Самім совершити, во імя Отца і Сина і Святого Духа. Амінь.

По закінченні всякого діла

Ісполненіє всіх благих Ти єси, Христе мой, ісполни радости і веселія душу мою і спаси мя, яко єдин Многомилостив.

Перед навчанням

Преблагій Господи, низпосли нам благодать Духа Твоєго Святаго, дарствующаго і укріпляющаго душевния наша сили, даби, внимая преподаваємому нам ученію, возрасли ми Тебі, нашему Создателю, во славу, родителем же нашим на утішеніє, Церкві і Отечеству на пользу.

Після навчання

Благодарим Тебі, Создателю, яко сподобил єси нас благодати Твоєя, во єже внимати ученію. Благослови наших начальников, родителей і учителей, ведущих нас к познанію блага, і подаждь нам силу і кріпость к продолженію ученія сего.

Перед споживанням їжі

Отче наш, іже єси…

або:

Очі всіх на Тя, Господи, уповают, і Ти даєши їм пищу во благовременії, отверзаєши Ти щедрую руку Твою і ісполняєши всякоє животноє благоволенія.

Після споживання їжі

Благодарим Тя, Христе Боже наш, яко наситил єси нас земних Твоїх благ: не лиши нас і Небеснаго Твоєго Царствія; но яко посреді учеников Твоїх пришел єси, Спасе, мир дая їм, приіди к нам і спаси нас.

Священик, благословляючи трапезу, промовляє:

Христе Боже, благослови ястіє і питіє рабом Твоїм, яко свят еси всегда, нині і присно / во віки віков. Амінь.

Молитва священика після трапези

Благословен Бог, милуяй і питаяй нас от Своїх богатих даров, Своєю благодатію і человіколюбієм всегда, нині і присно і во віки віков. Амінь.

Back to Top